Menüler

“Dünya Su Günü” Yarışma Başvuruları Başladı…

26.01.2016
2016 yılının teması “Su ve İstihdam” olarak belirlenmiştir. 2016 yılında Dünya Su Günü çalışmalarına destek veren Uluslararası Çalışma Örgütü, bir yandan istihdamın artırılmasını ve insanın korunmasını öncelerken,

Suyun giderek artan öneminden dolayı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; 1992 yılında Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da düzenlenen, Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda her yıl 22 Mart tarihinin “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir.  

Dünya Su günü ile ilgili ilk öneri 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Kalkınma Konferansında (UNCED) yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’ te Dünya Su Günü resmi olarak imzalanmasından sonra her yıl kutlanılmaya başlanmıştır. Dünya Su Günü her yıl, Birleşmiş Milletler-Su adına(UN-Water), Birleşmiş Milletlere ait bir üye tarafından koordine edilmektedir.

1994 yılından itibaren her yıl farklı temalar vurgulanarak tüm dünyada kutlanmaktadır.

2016  yılının teması “Su ve İstihdam” olarak belirlenmiştir. 2016 yılında Dünya Su Günü çalışmalarına destek veren Uluslararası Çalışma Örgütü, bir yandan istihdamın artırılmasını ve insanın korunmasını öncelerken, diğer yandan yeşil istihdama önemle vurgu yapmaktadır. Yeşil istihdam da çevresel, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir işletmelerin ve ekonomilerin sağladığı iş imkanı olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle enerji ve hammadde çıkarılmasından sera gazı emisyonlarının azaltılmasına, atıkların ve kirliliğin azaltılmasından ekosistemlerin korunup iyileştirilmesine ve iklim değişikliğine adaptasyona kadar pek çok konu yeşil istihdamla ilişkilenmektedir.

Bu yıl düzenlenecek kutlama etkinlikleri kapsamında afiş, fotoğraf, resim ve kompozisyon yarışması  düzenlenecektir. Afiş ve Fotoğraf yarışmasında son başvuru tarihi 19.02.2016. 

 

Birincilik ödülü       :  3500 TL

İkincilik ödülü          : 3000 TL

Üçüncülük ödülü    : 2500 TL

 

Ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin katılabileceği Resim ve Kompozisyon yarışmalarında son başvuru tarihi 12.02.2016 olup, bağlı bulundukları DSİ Bölge Müdürlüklerine posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

Birincilik ödülü      :  2500 TL

İkincilik ödülü        :   2000 TL

Üçüncülük ödülü  :   1500 TL

Başvuru Bilgileri İçin Tıklayınız